Marek Klimczyk: po czym poznać, że ktoś bierze narkotyki

Po czym poznać,że ktoś bierze narkotyki? Objawy. Podejrzewasz, że twoje dziecko albo ktoś bliski – zażywa narkotyki? Po czym poznać, że dana osoba jest pod wpływem środków odurzających, czy że paliła marihuanę? Przeczytaj, jakie zachowanie charakterystyczne jest dla stanów po zażyciu narkotyków z różnych grup.

Jak zorientować się, czy ktoś sięga po narkotyki? Zmiany zachowania zależą od rodzaju zażytej substancji psychoaktywnej, jaka została przyjęta i w zależności od substancji mogą się zdecydowanie różnić. Po czym poznać, czy ktoś bliski bierze narkotyki i jakie?

Często trudno jest stwierdzić, czy dana osoba jest pod wpływem narkotyków, najłatwiej przyjdzie to bliskim, którzy dobrze znają zachowanie podejrzanej – wiedzą jak zachowuje się na co dzień, w zwyczajnych sytuacjach, jak się śmieje, jak opowiada i reaguje na różne wydarzenia.

1. Narkotyki psychostymulujące – amfetamina, kokaina, crack – pobudzają motorycznie, osoba pod wpływem tych preparatów staje się nienaturalnie pewna siebie, czasem nerwowa, może też być agresywna. Kiedy preparaty te przestają działać – nastrój opada, pojawia się ospałość, uczucie zmęczenia, przygnębienie i niechęć do czegokolwiek. Środki te zaburzają dobowy rytm snu.

2. Środki halucynogenne – LSD, grzyby halucynogenne – wpływają na sposób mówienia i same wypowiedzi, które stają się nieracjonalne i dziwaczne. Może dochodzić do zaburzeń koordynacji motorycznej. Również zachowanie osoby będącej pod wpływem środków wziewnych (kleje i rozpuszczalniki) będzie dziwaczne, a przeżywane halucynacje zdecydują o skrajnie nieracjonalnych wypowiedziach, nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.

3. Opiaty – heroina, morfina – uspokajają (często przesadnie!), wywołują senność. U osoby pod wpływem tych substancji opadają powieki, człowiek zawiesza się w wypowiedziach. Odstawienie narkotyków wywołuje nerwowość i niepokój. Podobne objawy daje zażywanie środków uspokajających (benzodiazepiny) czy nasennych (barbiturany). Po euforii następuje okres nienaturalnego uspokojenia lub snu i bełkotliwa mowa.

4. Preparaty konopi – marihuana, haszysz – pobudzają, sprawiają, że osoba staje się bardzo gadatliwa i wesoła. Mówi chaotycznie.

Zwróć uwagę na oczy

Czy dziecko bierze narkotyki poznasz też uważnie obserwując jego oczy i reakcję źrenic na światło. Po otwarciu oczu w jasno oświetlonym pomieszczeniu źrenice szybko zwężają się, a następnie powoli, przyzwyczajając się do światła, powiększają. Działanie narkotyków sprawia, że źrenice się powiekszają. Po heroinie oczy stają się błyszczące/szkliste, a źrenice maksymalnie zwężone. Po marihuanie czy haszyszu dodatkowo białka oczu mogą być przekrwione.

Jakie akcesoria?

Czy dana osoba zażywa narkotyki poznasz też po akcesoriach, które możesz znaleźć u niej w pokoju, teczce czy w kieszeniach.

Marihuana – szklane lufki i fifki, drewniane albo glinaine fajki .
Haszysz – bibułki i maszynki do robienia skrętów, ale też fajki wodne zrobione z plastikowych butelek.
Amfetamina czy kokaina (niekiedy heroina) – rurki, krótkie słomki ułatwiające wciąganie proszku nosem, ale też lusterka, na które wysypuje się preparat i ostre karty albo żyletki do uformowania narkotyku (zrobienia ścieżki).
Heroina – folia aluminiowa, na której narkotyk jest podgrzewany, a opary wciągane przez usta.
Kompot, brązowa heroina, amfetamina – igły, strzykawki, łyżki do rozpuszczania narkotyku z wodą , kwasek cytrynowy, który ułatwia rozpuszczanie.
Kleje i rozpuszczalniki – plastikowe woreczki lub kawałki nasączonych tymi substancjami szmatek.
mat. www.narkomania.org.pl

LECZENIE NAŁOGU.JAK DOMOWYM SPOSOBEM WSPOMÓC WALKĘ Z NAŁOGIEM.

Uzależnienia przytrafiają się średnio u co trzeciej osoby w społeczeństwie, mniej niż połowa próbuje walczyć z nałogiem, ale osoby, które uświadamiają sobie problem i rozpoczynają terapię uzależnień, wchodzą na najlepszą drogę. Co robić, żeby skutecznie wyjść z nałogu?

Walkę z uzależnieniem nie tylko można, ale nawet trzeba wspomóc domowymi sposobami. Odzwyczajanie się od negatywnych czynników musi oznaczać nabycie lepszych nawyków. Na co warto zwrócić uwagę przy leczeniu? O co zadbać, żeby terapia uzależnienia odniosła skutek?

Domowe sposoby wspierające leczenie uzależnień
Oczywiście pierwszy krok na drodze leczenia to rozprawienie się z nałogiem, nieważne czy to alkohol, narkotyki, czy nikotyna, zrezygnuj zupełnie! To jest bardzo trudny moment, warto dzielić się wówczas emocjami i przeżyciami z grupą wsparcia, dlatego wszelkie terapie uzależnień odbywają się w kilkuosobowych grupach. W takich miejscach nie tylko możemy poczuć, że nie jesteśmy sami, ale możemy też poznać nowych przyjaciół, z którymi poczujemy swobodę, bo jednak wszyscy są równi przed obliczem nałogu.

Unikaj odwodnienia
Używki odwadniają i nasączają organizm toksynami. Pozbawiają witamin i substancji mineralnych wspierających odporność. Picie dwóch litrów dobrej wody mineralnej dziennie to podstawa detoksykacji. Wskazane są też soki owocowe, najlepiej naturalne i własnej roboty, pomieszane z warzywnymi, do tego herbaty ziołowe i zupy. Genialnym wynalazkiem jest sok brzozowy, ponieważ doskonale oczyszcza, a sok z czarnej rzepy oraz z sok z buraka to sprzymierzeńcy w regeneracji nadwątlonej wątroby.

Ziołolecznictwo w terapii uzależnień

Herbatki z ziół pomagają w usuwaniu zalegających i niszczycielskich toksyn, wszelkie zioła o działaniu moczopędnym i czyszczącym krew są wskazane co dzień:

Pokrzywa
Mniszek lekarski
Korzeń łopianu
Liście brzozy
Ziele nawłoci
Ziele rdestu ptasiego
Ziele skrzypu
Liście borówki brusznicy
Liście czarnej porzeczki
Kwiat wrzosu

Zioła poprawiające funkcje wątroby oraz o działaniu przeciwzapalnym:

Dziurawiec
Nagietek
Szałwia
Korzeń arcydzięgla
Każde z tych ziół dodatkowo działa uspokajająco i kojąco na nerwy. Cały organizm może wzmocnić wywar z ziarna owsa, który trzeba przyjmować każdego dnia w ciągu jednego miesiąca, po czym przerwać na dwa tygodnie i znów wrócić do kuracji.

Wyciąg z aloesu pomoże wzmocnić, a także tonizować organizm, warto więc przyjmować aloes co dzień, przez minimum 3 miesiące. Jeśli nałóg najbardziej zrujnował wątrobę, jak w przypadku uzależnienia alkoholowego, kupmy ostropest plamisty. To zioło to idealne remedium na bóle wątroby, do tego ułatwia jej regenerację i funkcjonowanie. Natomiast osoby rozstające się z papierosami mogą wykorzystać odwar z korzenia lubczyku lub ołownika płatkowatego, zwanego kudzu.

Walka z papierosami – jak zrobić nalewkę z lubczyku?
Zbigniew Ogrodnik, specjalista od fitoterapii, poleca przepis: 50 gramów startego korzenia lubczyku, 2 liście laurowe, zalewamy 250 ml wódki i odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe, ciemne miejsce. Pić za każdym razem, gdy poczujemy chęć na papierosa, w postaci 50 g rozcieńczonych z 100 ml wody.

TESTY NA OBECNOŚĆ NARKOTYKU

Jeśli prtzypuszczasz, że twoje dziecko sięga po narkotyki – możesz to szybko sprawdzić w domu. Najtańszą metodą i najprostszą wykrywania narkotyków w organizmie jest zrobienie testu do badania obecności narkotyków, a dokładnie ich metabolitów w moczu. Testy można kupić w aptece.

Testy do badania obecności narkotyków możesz kupić w aptece za 10-20 zł.

Każdy z nich wykrywa jeden konkretny narkotyk bądź jedną grupę narkotyków. Dlatego nim kupisz test poobserwuj dziecko i na podstawie jego zachowania wybierz grupę narkotykó, które moze przyjmować.

Testy wykrywają amfetaminę obecną w moczu w czasie do 2-3 dni od momentu zażycia.
Kokaina jest możliwa do wykrycia przez okres o wiele krótszy – do kilkunastu godzin po użyciu. Ten narkotyk szybko sę metabolizuje.
Heroina obecna w moczu wykrywana jest do 3 dni od momentu jej użycia.
Marihuanę można wykryć przez 3-10 dni po jednorazowym zapaleniu – a to dzięki temu, że THC odkłada się w tkance tłuszczowej i potem powoli wraz z moczem opuszcza organizm. Przy długotrwałym używaniu marihuany lub innych preparatów konopi można wykryć ten narkotyk nawet po kilkunastu tygodniach!
Długość czasu, kiedy narkotyki są wykrywalne w moczu zależy też od wielkości przyjętej dawki, czasu i częstości przyjmowania narkotyku, wieku, wagi ciała, a nawet stanu zdrowia.

/źródło:www.mowimyjak.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.