Ziemia okrzemkowa
Ziemia okrzemkowa to inaczej diatomit. By zrozumieć, jakie działanie ma owa – dla wielu tajemnicza – substancja, trzeba wiedzieć, czym tak właściwie jest. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, ziemia okrzemkowa to nie ziemia, a naturalnie występująca skała osadowa, składająca się przede wszystkim z pancerzyków jednokomórkowych glonów. Co daje stosowanie diatomitu? Dlaczego jest polecany nie tylko przez konsumentów, ale i przez dietetyków oraz lekarzy?
Jakie są właściwości ziemi okrzemkowej?
Ziemia okrzemkowa – właściwości
Ziemia okrzemkowa jest przede wszystkim detoksykantem. Dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu nie stanowi żadnego zagrożenia dla organizmu i może być przyjmowana zarówno przez dorosłych, jak i przez dzieci od 12. roku życia. Jest suplementem diety bogatym w minerały takie jak krzem, wapń, sód, magnez i żelazo, które pomagają oczyścić organizm. Po dotarciu do żołądka diatomit rozpuszcza się w łatwo przyswajalny kwas ortokrzemowy.
Należy jednak pamiętać, że ziemia okrzemkowa występuje w dwóch odmianach i do spożycia w celach leczniczych nadaje się tylko ta zakupiona w aptekach.
Diatomit posiada ostre i twarde cząsteczki, które oczyszczają układ pokarmowy mechanicznie, niszcząc drobnoustroje bez uszkadzania ścian jelit. To jednak nie wszystko. Okrzemki, czyli główny składnik ziemi, można porównać do mikroskopijnych gąbeczek. Wędrując przez organizm, wchłaniają one po drodze wszelkie toksyny, wirusy, złogi, metale ciężkie, a nawet pasożyty i pleśń.
Ziemię okrzemkową stosują najczęściej osoby z problemami układu trawiennego, jednak ze względu na jej naturalne właściwości oczyszczające jest polecana wszystkim jako efektywny suplement diety.
Detoksykacja to niejedyne zastosowanie ziemi okrzemkowej. Może być ona także częścią leczenia schorzeń takich jak miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza oraz próchnica. Obniża bowiem poziom cholesterolu we krwi, wzmacnia mięśnie, kości i ściany naczyń krwionośnych oraz poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci dzięki obecności krzemu. Diatomit stosowany jest również profilaktycznie, aby zapobiec wymienionym wyżej chorobom i infekcjom. Substancja ta staje się coraz bardziej popularna wśród konsumentów i lekarzy
Ziemia okrzemkowa – zalety
Detoksykacja organizmu przynosi bardzo wiele pozytywnych korzyści. Zanieczyszczenia gromadzą się w nim z pozornie błahych przyczyn takich jak stres, który może być częścią codzienności i zdarza się, że jest ignorowany. Nie bez znaczenia jest również dieta oraz przemęczenie. Wszystko to skutkuje obniżeniem sił witalnych i ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia. Da się temu jednak łatwo zapobiec. Regularne oczyszczanie chroni organizm, hamując powstawanie wielu schorzeń i chorób. Ziemia okrzemkowa jest dobrym, naturalnym sposobem na pozbywanie się toksyn.
Warto pochylić się głębiej nad korzyściami dla układu ruchu, jakie oferuje diatomit. Duża zawartość krzemu – aż do 90 procent masy ziemi okrzemkowej – oraz wapnia i magnezu wyjątkowo wzmacnia takie części ciała jak chrząstki, ścięgna oraz kości. Stany zwyrodnieniowe, a także pourazowe i pooperacyjne coraz częściej leczy się z uwzględnieniem diatomitu jako części zalecanej diety. Krzem to istotny składnik budulca, z którego stworzony jest układ ruchu, dlatego uzupełnianie go za pomocą ziemi okrzemkowej okazuje się w tej sytuacji niezwykle pomocne.
Ogromną zaletą ziemi okrzemkowej jest ponadto jej pozytywny wpływ na pracę serca. Tutaj również najważniejszą rolę odgrywa krzem, który zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych.
Diatomit stosowany profilaktycznie może więc przyczynić się do hamowania rozwoju miażdżycy oraz nadciśnienia. Nie bez znaczenia pozostają także obecne w składzie tego produktu wapń i magnez, ponieważ wspomagają prawidłową pracę serca. Kolejnym plusem wiążącym się z włączeniem do diety diatomitu jest zniwelowanie nieprzyjemnego zapachu z ust, który spowodowany może być próchnicą. Ziemia okrzemkowa pomaga zahamować proces jej rozwoju.
Diatomit jest na ogół substancją bezpieczną. Dzięki łatwej przyswajalności nadaje się do przyjmowania przez każdego, nawet dzieci. Jest jednak kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, aby przez przypadek nie zaszkodzić organizmowi. Przede wszystkim jako suplement diety należy stosować jedynie ziemię okrzemkową oznaczoną jako zdatną do spożycia. Przyjmowanie innego rodzaju tej substancji może skutkować zatruciem.
Niezwykle istotna jest świadomość na temat procesu detoksykacji. Należy pamiętać, że ziemia okrzemkowa jest substancją o dość silnym działaniu. Oznacza to, że rezultaty będą widoczne szybko, ale nie bez efektów ubocznych. Toksyny muszą zostać uwolnione z tkanek, aby organizm mógł je wydalić, a to nierzadko wiąże się z objawami takimi jak migreny, nudności, osłabienie oraz problemy żołądkowo-jelitowe. Każde ciało jest inne i może reagować na gwałtownie uwolnione zanieczyszczenia na swój sposób – w skrajnych przypadkach zdarza się nawet zatrucie organizmu, trzeba więc stosować detoksykację rozważnie.
Niezwykle istotna jest świadomość na temat procesu detoksykacji. Należy pamiętać, że ziemia okrzemkowa jest substancją o dość silnym działaniu. Oznacza to, że rezultaty będą widoczne szybko, ale nie bez efektów ubocznych. Toksyny muszą zostać uwolnione z tkanek, aby organizm mógł je wydalić, a to nierzadko wiąże się z objawami takimi jak migreny, nudności, osłabienie oraz problemy żołądkowo-jelitowe. Każde ciało jest inne i może reagować na gwałtownie uwolnione zanieczyszczenia na swój sposób – w skrajnych przypadkach zdarza się nawet zatrucie organizmu, trzeba więc stosować detoksykację rozważnie.
Aby odpowiednio działał, diatomit potrzebuje dużej ilości wody. Stosując go jako suplement diety, powinno się spożywać minimum 2 litry płynów dziennie, ponieważ nietrudno tu o odwodnienie organizmu i zaparcia. W kontakcie z drogami oddechowymi oraz skórą substancja może wywołać podrażnienia. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów podczas zażywania ziemi okrzemkowej poprawi natomiast cerę oraz pomoże złagodzić objawy alergii skórnych, wziewnych i pokarmowych. Wszystko zależy więc do odpowiedzialnego stosowania diatomitu.
Ziemia okrzemkowa – jak przyjmować?
Ziemia okrzemkowa może występować w formie tabletek lub proszku, który wyglądem przypomina mąkę. Do każdego produktu powinna być dołączona ulotka informująca o jej stosowaniu.
Zalecane jest rozpoczęcie przyjmowania diatomitu od jednej łyżeczki i stopniowe zwiększenie dawki aż do trzech łyżeczek. W przypadku dzieci natomiast – od ⅓ do pełnej łyżeczki. Trzeba pamiętać, że pierwsza faza kuracji raczej nie będzie należała do przyjemnych. Spadek formy może pojawić się także po około 2-3 tygodniach. Jest to jednak dobry znak – organizm stopniowo zaczyna pozbywać się toksyn.
Niezwykle ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, zarówno w ciągu całego dnia, jak i doraźnie przy popijaniu ziemi okrzemkowej. Trzeba też dostosować dawkę do swojego organizmu. Skutki uboczne nie powinny być zbyt silne – jeśli są, oznacza to, że należy zwolnić proces, przyjmując mniejszą dawkę. Dla niektórych osób 2 łyżeczki mogą stanowić maksimum. Warto mieć na uwadze fakt, iż kuracja musi trwać długo, aby przyniosła pożądane efekty. Są one w pełni widoczne dopiero po około 6 miesiącach stosowania diatomitu.
Dodaj komentarz